Nowości SOLIDWORKS CAD 2025

30 września 2024

W SOLIDWORKS 2025 kierunek zmian w obszarze projektowania CAD koncentruje się na poprawie szybkości, intuicyjności i integracji procesów projektowych. Wprowadzono rozwiązania mające na celu uproszczenie pracy z dużymi złożeniami i poprawę płynności modelowania. Skupiono się na zwiększeniu automatyzacji, co ma na celu zmniejszenie liczby ręcznych operacji, takich jak korekta błędów w szkicach, oraz lepszej organizacji złożonych projektów. Zmiany te idą w stronę bardziej spójnych i płynnych narzędzi, które minimalizują przerwy w procesie projektowania, jednocześnie integrując nowe technologie chmurowe dla łatwiejszej współpracy i zarządzania danymi​.

Nowości SOLIDWORKS CAD 2025

Command Predictor – Przewidywanie poleceń (beta)

Sugeruje kolejne komendy, które użytkownik najprawdopodobniej będzie chciał użyć w następnej kolejności przy użyciu algorytmów AI. 

Bend Notches – Zgięcie wrębu w konstrukcjach blaszanych

Podobna funkcja, którą możemy znaleźć w Visiativ myCADtools w dodatku MarkFoldLines. Funkcjonalność służy do dodawania wycięć rozluźniających napięcia na zgięciach blach. Dodatek Visiativ nadal daje większe możliwości – można w nim dodać własny, dostosowany profil, który jest używany do tworzenia wycięć. 

3D SWYM – Współpraca w SOLIDWORKS

Lepsza integracja aplikacji chmurowej 3D SWYM bezpośrednio na pasku zadań programu SOLIDWORKS. Aplikacja używana do tej pory głównie w przeglądarce, pozwala na szybki dostęp do współpracy, komunikacji i zarządzania projektami w czasie rzeczywistym. 

Fillet: Continuous Edge Blend – Gładsze łączenie zaokrągleń

Ta funkcja umożliwia płynne zaokrąglanie wzdłuż ciągłych krawędzi, co pozwala na dużo prostsze niż dotychczas uzyskanie naturalnych i estetycznych zaokrągleń w projektach. 

Sillhouette Part Defeature – Defeature

Tworzy uproszczoną wersję części, usuwając szczegóły geometryczne, które nie definiują samego kształtu części. Innymi słowy, stara się zostawić same kontury/kształt części. Przydatne do optymalizowania dużych złożeń. 

Speedpack Configurations – Konfiguracje Speedpak

Umożliwia projektowanie w konfiguracjach top-assembly bez konieczności modyfikowania podzłożeń. 

Mass Property Calculation – Przeliczanie właściwości masy

W tej wersji usprawniono obliczenia masy w złożeniach. Po zmianie części elementów, wykorzystywane są już wcześniej obliczone wartości z pozostałych części, co znacząco redukuje czas potrzebny na aktualizację parametrów w dużych projektach. 

Copy with Mates – Kopiuj z wiązaniami

Umożliwia kopiowanie części wraz z ich wiązaniami, od teraz również z „zaawansowanymi” i „mechanicznymi”. Rozszerza to możliwości projektowania poprzez łatwe przenoszenie złożonych układów jednym kliknięciem. 

Real Time Notifications – Powiadomienia w czasie rzeczywistym

Od teraz SOLIDWORKS wyświetla monit informujący o istnieniu nowszej wersji pliku na platformie 3DExperience. Za pomocą przycisku obok komunikatu istnieje możliwość od razu pobrać jego aktualizację. To kolejne zabezpieczenie użyteczne dla projektów tworzonych przez większe zespoły. 

Interference Detection – Wykrywanie kolizji

Funkcja ta umożliwia wykrywanie kolizji między bryłami i powierzchniami, również w trybie Large Design Review (LDR). 

Approval Stamping – Zatwierdzanie dokumentacji

Umożliwia dodawanie stempli zatwierdzeń na rysunkach, co usprawnia proces zatwierdzania i kontrolowania zgodności projektu ze standardami firmy. 

Detailed Cut Lists – Szczegółowa lista cięć

Wprowadza rozszerzoną obsługę dla brył w zestawieniach materiałowych (BOM), co pozwala na lepsze zarządzanie informacjami o wycięciach i długościach materiałów. 

Drafted Geometry – Naszkicowana geometria

DimXpert obsługuje teraz wymiarowanie geometrii stożkowych i klinowych, co upraszcza proces definiowania skomplikowanych elementów geometrycznych w projektach. 

STEP 242 Export – Eksport do STEP242

Zaktualizowana funkcja eksportu w formacie STEP 242 umożliwia bardziej zaawansowaną kontrolę ustawień eksportu, w tym rozdzielanie powierzchni periodycznych i eksport właściwości krawędzi oraz powierzchni. 

Flattened Route Drawings – Spłaszczone rysunki ścieżek

Poprawione pozycjonowanie tabel i odnośników w rysunkach spłaszczonych, poprawiona czytelność dokumentacji i ułatwienia jej edycji. 

CircuitWorks Add-in oraz wsparcie dla ścieżek miedzianych (Copper Trace Support)

Dodatek CircuitWorks jest teraz dostępny we wszystkich poziomach oprogramowania SOLIDWORKS, co rozszerza możliwości projektowania układów elektronicznych i integracji z ECAD. 

Copper Trace Support zaś umożliwia przenoszenie danych o ścieżkach miedzianych z ECAD do SOLIDWORKS, co ułatwia projektowanie obwodów drukowanych PCB. 

Visualize API Automation – Automatyzacja Visualize API

Szersze możliwości automatyzacji procesu tworzenia foto realistycznych renderów. 

Updated Fast Render Mode – Ulepszony tryb szybkiego renderowania

W SOLIDWORKS Visualize od teraz dostępny jest tryb podglądu „FAST MODE”. Wykorzystuje on możliwości nowoczesnych kart graficznych do efektywniejszych obliczeń. 

Repair Dimensions – Naprawa wymiarów

Nowa komenda, która potrafi naprawić zerwane wymiary w szkicach części. 

Copy Cut List Properties – Kopiowanie właściwości listy cięć

Umożliwia kopiowanie właściwości listy cięć do konkretnych elementów listy lub do wszystkich elementów jednocześnie. To usprawnienie przyspiesza zarządzanie danymi dotyczącymi cięć, szczególnie w projektach obejmujących wiele elementów strukturalnych, takich jak ramy stalowe czy inne konstrukcje złożone z wyciętych części. 

Breadcrumb Selections – Nawigacja po zaznaczeniu

Umożliwia łatwiejszy wybór interesującego nas zakresu części w trybie Large Design Review (LDR) za pomocą „breadcrumbs” (okruszki/fragmenty). Na przykład wybór części w złożeniu, a następnie przejście bezpośrednio do edycji jej właściwości lub wiązań jest od teraz tak samo intuicyjne, jak na platformie 3DEXPERIENCE. 

Sprawdź zmiany w pozostałych domenach

Podsumowując, SOLIDWORKS 2025 wprowadza wiele nowości, które mają na celu uproszczenie procesów projektowych oraz zwiększenie efektywności pracy z dużymi złożeniami. Funkcje takie jak Command Predictor, Bend Notches, czy ulepszone narzędzia do zaokrągleń, to tylko niektóre z innowacji, które pozwalają na bardziej intuicyjną i zautomatyzowaną pracę. Integracja z chmurą, lepsze zarządzanie danymi, a także ulepszenia w obszarze renderowania, współpracy i zarządzania projektami sprawiają, że najnowsza wersja SOLIDWORKS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych inżynierów. To jednak nie koniec zmian – kliknij w przycisk poniżej i zobacz, jak zmieniły się inne domeny.

Pozostałe nowości

Polecane artykuły

Zobacz pozostałe artykuły

Udostępnij ten artykuł