Legalizacja SOLIDWORKS – kluczowe informacje i korzyści dla firm
05 grudnia 2024
Kara za nielegalne oprogramowanie SOLIDWORKS może być dotkliwa dla firmy. Jeśli istnieje takie ryzyko, lepiej działać szybko, ale bez paniki. Zachowanie projektów i zabezpieczenie kompletu dokumentacji to cele wciąż możliwe do zrealizowania. Najważniejsze to ograniczyć straty i zapewnić firmie możliwość dalszej pracy nad projektami, nawet na wyższym poziomie.
Co to jest legalizacja SOLIDWORKS?
Legalizacja SOLIDWORKS to ustalony proces, który daje firmie pewność, że oprogramowanie CAD jest używane zgodnie z prawem i posiada ważną licencję na każdym stanowisku. Te działania, przeprowadzone w odpowiedni sposób, chronią interesy firmy i są niezbędne, aby uniknąć konsekwencji prawnych związanych z wykryciem nielegalnego oprogramowania na sprzęcie komputerowym należącym do przedsiębiorstwa i działającym w ramach wewnętrznej sieci (intranetu).
Nie jest to proces, który można przejść w pełni samodzielnie. Legalizacja SOLIDWORKS jest możliwa dzięki współpracy z Autoryzowanym Dystrybutorem SOLIDWORKS.
Korzyści z legalizacji SOLIDWORKS w firmie
Przede wszystkim sprawnie i w odpowiednim czasie przeprowadzony proces legalizacji oprogramowania SOLIDWORKS pozwala firmie uniknąć konsekwencji prawnych związanych z nielegalnym oprogramowaniem komputerowym.
Kolejna korzyść to zwiększenie bezpieczeństwa i poziomu ochrony zasobów informatycznych przedsiębiorstwa, dokumentacji projektowej oraz innych danych wrażliwych, które są dostępne dla projektantów CAD. W dobie coraz częstszych cyberataków i działań o charakterze szpiegostwa przemysłowego kwestii cyberbezpieczeństwa zdecydowanie nie należy bagatelizować.
Po przeprowadzeniu legalizacji dział projektowy doceni również możliwość korzystania z pełnej funkcjonalności oprogramowania SOLIDWORKS. Dostęp do najnowszych funkcji oprogramowania od Dassault Systèmes i najnowszych narzędzi od Visiativ to między innymi: finalizowanie prac projektowych w krótszym czasie, możliwość projektowania bardziej złożonych, bardziej oszczędnych i funkcjonalnych urządzeń, oraz mniejsze zużycie materiałów podczas produkcji.
Przedsiębiorstwo uzyskuje ponadto wsparcie techniczne, dostęp do szkoleń i wdrożenie platformy 3DEXPERIENCE.
Konsekwencje nielegalnego oprogramowania komputerowego
Co się stanie, gdy w firmie zostanie wykryte nielegalne oprogramowanie? Po pierwsze, warto wiedzieć, że nieopłacone i niezarejestrowane instalacje SOLIDWORKS mogą zostać wykryte całkowicie zdalnie. O fakcie tym poinformuje przedsiębiorstwo kancelaria prawna.
Za posiadanie w firmowych zasobach informatycznych nielegalnego oprogramowania grozi prawna i cywilna odpowiedzialność karna na podstawie Kodeksu Karnego (art. 293) oraz Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych (art. 116). Skutki są dotkliwe: grzywna lub ograniczenie wolności albo nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat, oraz zajęcie nośników (co wiąże się z utratą wszystkich zapisanych na nich danych, nie tylko pirackiego oprogramowania). Należy przy tym pamiętać, że wykorzystanie nielegalnego programu w celach komercyjnych jest znacznie cięższym przestępstwem niż używanie go w celach prywatnych.
Utrata w toku postępowania serwerów i komputerów, na których było zainstalowane oprogramowanie bez legalnej licencji, może sparaliżować firmę i narazić na jeszcze większe straty.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem producent oprogramowania (w tym przypadku Dassault Systèmes) ma prawo dochodzić odszkodowania od przedsiębiorstwa, które zostało przyłapane na użytkowaniu nielegalnego oprogramowania. Wysokość tego odszkodowania jest równa wysokości podwójnej wartości opłaty za licencje, które firma musiałaby wykupić na wszystkie użytkowane stanowiska, czyli za każde nielegalne oprogramowanie zainstalowane na firmowych komputerach.
Ochrona zasobów informatycznych przedsiębiorstwa
W efekcie legalizacji SOLIDWORKS firma ma zapewnioną ochronę zasobów informatycznych przedsiębiorstwa przed nielegalnym oprogramowaniem komputerowym. Kopiowanie programów komputerowych z rodziny SOLIDWORKS bez licencji przestaje być ryzykiem, na które wcześniej mogła wystawiać się firma. Spada również ryzyko utraty danych i reputacji firmy.
Ważnym aspektem związanym z ochroną zasobów informatycznych przedsiębiorstwa jest zapewnienie ciągłości jego działania. Firma zyskuje ochronę przed agresywnymi działaniami konkurencji czy byłych pracowników, wykorzystującymi słabość, jaką jest projektant CAD, który używa nielegalnego oprogramowania.
Postępowanie w przypadku wykrycia nielegalnego oprogramowania
Co należy zrobić w przypadku wykrycia nielegalnego oprogramowania w zasobach informatycznych przedsiębiorstwa? W takim przypadku należy w możliwie najkrótszym czasie skontaktować się z Autoryzowanym Dystrybutorem SOLIDWORKS – pomocny będzie kontakt z Visiativ Poland.
Należy podjąć kroki w celu usunięcia nielegalnego oprogramowania i uzyskania legalnej licencji. Legalny produkt i aktualne licencje SOLIDWORKS można uzyskać w bardzo krótkim czasie w Visiativ Poland w ścisłej współpracy z Dassault Systèmes.
Weryfikacja legalności oprogramowania SOLIDWORKS
Jeśli dział IT przedsiębiorstwa nie ma pewności, czy zainstalowane oprogramowanie jest w pełni legalne, to weryfikacja legalności oprogramowania SOLIDWORKS jest możliwa dzięki współpracy z Visiativ Poland.
Samodzielnie można sprawdzić źródło oprogramowania, faktury za zakup oprogramowania, liczbę stanowisk na których użytkowane jest oprogramowanie oraz czy oprogramowanie jest zainstalowane zgodnie z dobrymi praktykami w firmie i czy ma przypisany klucz licencji.
Umowa licencyjna i umowa na świadczenia usługi subskrypcji
Legalizując oprogramowanie SOLIDWORKS firma możliwość negocjowania z pomocą Visiativ Poland rodzaju i zakresu licencji. Co do zasady powinna zakupić licencje odpowiadające wartością wykrytemu oprogramowaniu.
Umowa licencyjna i umowa na świadczenia usługi subskrypcji to niezbędne do podpisania dokumenty, które określą warunki korzystania z oprogramowania SOLIDWORKS. Może być to zarówno licencja wieczysta, jak i czasowa. Należy dokładnie zapoznać się z treścią tych dokumentów, aby uniknąć w przyszłości nieporozumień i konsekwencji prawnych.
Legalizacja SOLIDWORKS – podsumowanie
Nie należy ignorować emaila od kancelarii prawnej z informacją o nielegalnym użytkowaniu SOLIDWORKS na komputerze firmowym należącym do przedsiębiorstwa. To najpewniej nie jest ani próba wyłudzenia pieniędzy ani fake. Wiarygodność otrzymanego emaila można w krótkim czasie potwierdzić u dystrybutora SOLIDWORKS, w Visiativ Poland.
O ewentualnym niezawinionym naruszeniu praw autorskich producenta decyduje się osobno w każdym indywidualnym przypadku.
Legalizacja SOLIDWORKS jest zawsze niezbędna, aby uniknąć konsekwencji prawnych związanych z użytkowaniem nielegalnego oprogramowania komputerowego. Proces ten zapewnia firmie ochronę należących do niej zasobów informatycznych i dokumentacji projektowej oraz możliwość korzystania z pełnej funkcjonalności oprogramowania SOLIDWORKS.
Aby uzyskać legalną licencję i uniknąć konsekwencji prawnych należy współpracować z Autoryzowanym Dystrybutorem SOLIDWORKS, Visiativ Poland.
Skontaktuj się z nami